Szlifowanie bezkłowe to proces usuwania materiału z zewnętrznej średnicy przedmiotu obrabianego za pomocą tarczy ściernej. W swojej najprostszej postaci szlifierka bezkłowa składa się z podstawy maszyny, tarczy szlifierskiej, tarczy regulacyjnej i noża roboczego. W przypadku szlifowania bezkłowego obrabiany przedmiot nie jest mechanicznie utrzymywany w celu napędzania części.
W szlifowaniu bezkłowym przedmiot obrabiany jest utrzymywany między dwiema ściernicami, obracającymi się w tym samym kierunku z różnymi prędkościami. Jedna ściernica znajduje się na stałej osi i obraca się tak, że siła przyłożona do obrabianego przedmiotu jest skierowana w dół. Ta ściernica zwykle wykonuje operację szlifowania, mając większą prędkość liniową niż obrabiany przedmiot w punkcie styku.
Obrabiany przedmiot znajduje się na jego zewnętrznej średnicy i jest podtrzymywany przez ostrze robocze, które znajduje się między kołem regulacyjnym a kołem szlifierskim. Koło regulacyjne napędza część, a ściernica usuwa materiał.
Uzyskanie spójnych i jakościowych wyników w procesie szlifowania bezkłowego wymaga znajomości podstawowych zagadnień. Większość trudności w aplikacji związanych ze szlifowaniem bezkłowym wynika z pomylenia podstaw.
Szlifowanie bezkłowe jest preferowane w przypadku wymagań, w których wiele części musi zostać przetworzonych w krótkim czasie. Szlifowanie bezkłowe ma kluczowe znaczenie w produkcji wielu wielkoseryjnych komponentów samochodowych. Należą do nich suwaki zaworów, drążki sterujące, wałki rozrządu, wały korbowe, tłoki, tuleje i rolki.
Ponadto szlifowanie bezkłowe jest stosowane do produkcji części dla przemysłu hydraulicznego i kontroli płynów, przemysłu medycznego i lotniczego – a właściwie każdej branży, w której wymagana jest okrągłość i ekstremalna dokładność powierzchni cylindrycznych.
Szlifowanie bezkłowe wykonuje się na specjalistycznych szlifierkach bezkłowych – są to mocne narzędzia do obróbki skrawaniem, które zeskrobują obrabiany przedmiot za pomocą ściernicy. Osłona tarczy ściernej ma małe szorstkie wiertła, które w kontakcie z obrabianym przedmiotem wywierają czystą energię, która powoduje odkształcenie ścinające. Mówiąc prościej, zmienia kształt przedmiotu obrabianego, wycinając jego drobne wióry. Szlifowanie bezkłowe to prawdziwy proces cięcia metalu. Tarcze szlifierskie są dostępne w twardej stalowej lub aluminiowej tarczy ze skrawkami ściernymi wciśniętymi i przyklejonymi do pokrywy.
Szlifowanie bezkłowe ma wiele zalet, m.in.: brak potrzeby przygotowania obrabianego przedmiotu do osadzenia w szlifierce; możliwe jest szlifowanie drobnych lub delikatnych elementów obrabianych; załadunek obrabianego przedmiotu jest łatwy i prosty do zautomatyzowania; duże elementy mogą być obsługiwane za pomocą mniejszych maszyn.
Wielu producentów wymaga elementów obrabianych o określonych wymiarach, kształcie i wykończeniu, do których wykorzystuje się szlifierkę. Przy pomocy linijnej pomocy obrabianego przedmiotu możliwe jest szlifowanie drobnych lub delikatnych elementów obrabianych